DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

 
 

Obrázky a citáty pro vkládání na webové stránky

 

Pár rad ohledně péče nejen o skinny morčátkawink

 

Strava:

krmíme směskami, nebo granulemi určenými výhodně pro morčata. Občas můžeme přilepšit ovesnými vločkami (mláďatům, březím samičkám, oslabeným jedincům). Pamlsky a tyčinky jsou zbytečné, možná ještě ta tyčinka občas pro zpestření. Krmíme také ovocem a zeleninou (jablko, můžeme dát občas hroznové víno, ředkvičky i s listy, okurky, kapie, paprika, čínské zelí, ledový nebo hlávkový salát - menší množství, rajče. Morčátka milují pampeliškové listy, trhejte na místech, která nejsou znečištěná, ať už od pejsků, nebo splodin, např. u silnice. Krmíme také senem a to neomezeně, zajišťuje obrušování zoubků. Spousta chovatelů nedoporučuje tvrdý chléb, já jej dávám 1-2x týdně a žádné problémy u našich morčátek nepozoruji. Miminkům dávám i tvrdý rohlíkcheeky

Co morčátko nesmí a čím by nemělo být krmeno:

V žádném případě nedávejte morčátku to, co jste zvyklí dávat třeba potkanům, nebo křečkům (vařenou rýži, těstoviny, uzeniny, čokoládu a další "lidskou" stravu. Bohužel i toto se již přihodilo, proto to sem píšu. Dále by neměla morčátka dostávat ze zeleniny a ovoce jen slupky, my je taky nejíme, když si oloupeme jablko, nebo okurek, tak i jim dopřejme to, co jíme my. Neměli by dostávat jadřince a stopky z kapie a jablka. Také velmi nevhodné jsou syrové brambory a slupky z nich, ty by nikdy neměly morčátka dostat.

Pozn. ke stravě: ovoce a zeleninu podávejte VŽDY omyté, musí mít pokojovou teplotu, nedávejte hned z lednice !!!

Doplňky stravy: vit. C (rozpustný s příchutí, nebo Compositum C)                    

                         Acidomid K - minerály

                         Optimin K - steriluje vodu, předchází kokcidióze

Vit. C je nezbytně nutný do stravy přidávat, neboť morčátko si jej neumí vytvořit, Acidomid K a Optimin K vřele doporučujiyes

Dokrmování miminek:

dříve jsem dokrmovala kočičím mlékem v prášku, podařilo se mi ale zachránit jen málo miminek. Teď už dokrmuji pouze mlékem tatra, zahuštěným, neslazeným, s přidaným glukopurem. Do každé dávky přidám rozmixované a přesáté ovesné vločky. Tatru naředím s vodou, aby měla 4% tuku. Naředěnou tatru s glukopurem můžete mít v lednici 2-3 dny, vločky přidávejte vždy do jednotlivé dávky. Hodně důležité je miminko přikládat k mamince, pokud neví co s cecíkem, vymáčkněte mlíčko a snažte se mu jej vsunout do pusinky, já to někdy zkouším třeba půl hodiny a vždy, pokud má mimi dobrou porodní váhu, se mi to podařilo. Miminko přikládejte k mamince co 2 hodiny a potom dokrmte. Malé miminko dokáže sníst asi 1ml směsi. Ze začátku dokrmujte co 2 hodiny ve dne i v noci. Přikládání k mamince je velice důležité, miminko se za pár dnů prodere k mamince samo a vy se třeba po týdnu, nebo 10 dnech vyspíte. Ale někdy může dokrmování trvat i déle. Ale pokud má morčík alespoň 60-70g, dá se zachránit. (pokud na tuto váhu kleslo, pokud se narodí s váhou kolem 50-60g, většinou to vzdá), ale i tak toto úsilí za pocit, že jste pro něj udělali všechno stojí.

Záněty očí u narozených miminek:

pokud mají právě narozená miminka očička zalepená a mají v nich  žlutý výtok, zkuste 7-10 dnů přímo do oka aplikovat opthalmoframykoin, pokud se bude zánět zhoršovat, nebo se vrátí, navštivte veterinárního lékaře.

Bydlení:

pro skinny morčátka jsou nejvhodnější plastboxy, já nemám ani jedno skinny morčátko v kleci, jednak by vyhazovali hobliny a byly by více vystaveni průvanu při větrání, což může zapříčinit nachlazení morčátka. Pokud je přesto chováte v kleci, doporučuji třeba půl klece zakrýt dekou, kterou můžete připevnit kolíčky na prádlo.

Pokousání a poškrábání od jiného morčátka:

máme hodně pokousanou skinninku a škaredý šrám způsobený asi drápem, je to dost hluboké, na diskuzi mi poradila Marsy omývání a obklady řepíkem lékařským a osvědčilo se to, rána se pěkně hojí a vysušuje, první dny byla taková nažloutlá, hodně živá a rozšklebená. Už druhý den je rána daleko lepší, řekla bych i menší a pěkně se hojí. Morčinku odvarem polévám, nechám odvar z řepíku chvíli v ráně, polévám i škrábance a potom jí opatrně osuším papírovým ubrouskem a vrátím jí do ubikace. Odvarem ze začátku ošetřuji přes den co 2 hodiny, postupně mi bylo porazeno čas mezi aplikací prodlužovat. Až je rána skoro zahojená, tak mazat Bepanhtenem. Je 3.11.2010 a léčíme řepíkem druhý den, pokud nezapomenu, písnu sem, jak léčba dopadla. Zapomněla jsem dodat, že skinninka byla perorálně pokryta antibiotiky.

Léčba dopadla úžasně, pro ukázku sem dám fotku zranění a zhojení (foceno 11.11.2010).

Koupání:

skinny nemusíte koupat, pokud se morčík "ušpiní", promažte jej hodně nejlépe Excipialem u Lipolotio, nebo můžete i olivovým olejem a utřete ho ubrouskem, nebo jemným ručníkem, ale ten už asi nevyperete. Pokud se přesto rozhodnete morčíka koupat, zabalte ho po koupeli na půl hodiny do deky, aby Vám neprochladl. Dozvěděla jsem se, že je možné koupat morčí den před výstavou, potom je promažte Excipialem u Lipolotio a dejte do ubikace na hobliny, pokud máte doma teploučko, prý se nemusí ani balit do deky, ještě to nemám vyzkoušené, ale budeme brzy koupat, tak uvidíme. winkTak jsem koupání již vyzkoušela, bohužel pro skinninky to dopadlo smrtí, ale ne díky koupeli ale díky léku do vody, Imaverolu. Viz: plíseň. Holčičky jsem asi na 15 min. zabalila do ručníku, vylézal jim jen čumáček a pak jsem je dala do ubikace a nenachladly sewink

Ulomený zoubek:

ulomený zoubek doroste asi do týdne. Mě se stalo, že si jedna samička ulomila jeden a na druhý den i druhý horní zoubek. Měla jsem strach, že jí budu muset dokrmovat, ale byla schopná (protože první ulomený zoubek již začal dorůstat) přijímat seno a ovesné vločky. Pokud to Vašemu morčátku nepůjde, krájejte zeleninu na malé kousky a sledujte ho. Pokud nepůjde ani tohle, zkuste dokrmovat směskou, kterou mám uvedenou u dokrmování miminek, jen místo mléka dejte vodu.

Kašel:

pokud Vaše morčátko kašle, nepodceňujte to a vezměte jej na veterinu, neléčený kašel může zapříčinit i zápal plic. Většinou MVDr. naordinuje antibiotika, po kterých je dobré nasadit probiotika (např. Probican pastu). Zvyšte dávku vitamínu C.

Suchá kůže:

já morčátka mažu asi dvakrát do týdne, když čistím ubikace, je pravda, že některým to nestačí, naopak, někteří mají kůži jako miminkasmiley Mažte, pokud má morčátko suchou kůži (šupinky), nebo je nějak poškrábané, opět doporučuji Excipial u Lipolotioyes

Plíseň:

pokud objevíte plíseň (bílé, nebo červené kolečko, vypadané chloupky u čumáčku s bílým povlakem), doporučuji Lamisil 1x, zakoupíte v lékárně asi za 250kč, pozor, nepleťte si ho s obyčejným Lamisilem !!! Poškozené místo morčíkovi omyjte, nechte oschnout a namažte tenkou vrstvou, namažte i kůži okolo. Někdy stačí namazat jednou, někdy je potřeba kůru opakovat, já zatím tímto přípravkem plíseň vyléčila vždy !!! A ušetříte poplatky u veterináře. MVDr. Pospíšilem z Olomouce mi bylo sděleno, že se  Lamisil 1x se má aplikovat na postižené místo 7 - 10 dnů !!!

Na plíseň mohu také po zkušenostech doporučit Surolan, je to bílé mlíčko v plastové lahvičce s uzávěrem, my to dostali na veterině. Mažeme 2x denně po dobu 7-10 dnů, nebo do vymyzení plísně. Surolan se nemá aplikovat kojícím a březím samicím !!!

Kdo máte plíseň u skinny, zpozorněte, pokud Vám bude chtít dát veterinář IMAVEROL, chlupatým morčátkům neublíží, ale mě zabil dvě skinninky !!! Začaly chřadnout, byly dehydrované, apatické, seděly skrčené v koutě, ke konci přestaly přijímat potravu i přes veškerou moji pomoc se mi je nepodařilo zachránit. MVDr. Gryga v Olomouci mi po telefonu sdělil, že Imaverol je  pro skinny toxický a jelikož jsem je měla dle nejmenované MVDr. koupat celé, otrávily se celou plochou těla. Selhaly jim ledviny a játra.

Svrab:

poznáme ho podle červených stroupků, které se tvoří na kůži skinny morčátka. Léčba je možná Strongholdem (kapička za krk). Tato kůra se opakuje za měsíc. Nebo může veterinář injekčně aplikovat Ivomec, ale přímo veterinární sestra mi řekla, že šetrnější a vhodnější je Stronghold. Po Ivomecu jsou prý morčátka jakoby omámená.

Drápky:

stříháme dle potřeby speciálními nůžkami pro hlodavce (asi 100-150kč), můžete použít i kleštičky na nehty u nohou, já to ale nikdy nezkoušela, jsem spokojená s nůžkami pro hlodavcewink Pokud je drápek průhledný, dávejte pozor, aby jste nestřihli do prokrvené tkáně, pokud je tmavý, stříhejte jen malinko a častěji. 

Podestýlka:

já používám skoro bezprašné hobliny, které mi manžel vždy doveze přímo od truhláře, nejsou nijak chemicky znehodnoceny. Pokud hobliny kupujete, dejte pozor, aby to nebyly jen piliny, morčíci potom můžou trpět na záněty očí. pro skinny jsou nevhodné dřevěné pelety a kukuřičná drť, morčátka by to mohlo tlačit. Jako podestýlku nepoužívejte seno ani slámu.

Čištění ubikace:

mě se nejlépe na vyčištění ubikace, která je od moči morčíků osvědčil obyčejný ocet, pokud je v ubikaci vrstva zaschlé moči, nechte ocet nějakou dobu působit, potom ubikaci vyčistěte a opláchněte čistou vodou. Já osobně čistím a ubikaci vysušuji papírovými kuchyňskými utěrkami, myslím, že to příjde nejlevněji.

 

Napsala jsem zde všechny mnou osvědčené rady, snad Vám malinko pomůžou při péči o Vašeho miláčka. Vše co jsem tu uvedla platí i pro chlupáčky, snad jen s tou výjimkou, že je můžete mít v kleci, ale pozor na hobliny, budou všude !!! A také můžete chlupáčky 2x-4x do roka koupat speciálním šamponem pro hlodavce, nebo dětským šamponem, který je šetrný (já v lékárně sehnala pouze Eucerin - který byl bez parfemace), většinou jsou dětské šampony parfemované. A také je nemusíte promazávatcool

   25.1.2011 byly doplněny informace k plísni, ulomeným zoubkům, koupání, kašli, a zánětům očí u miminek. Ještě se chystám rozšířit "dokrmování miminek" o kaši borisovku.   

 

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz