DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

 

 

4.5.2011 jsem založila tuto novou sekci, postupně zde naleznete Vaše nejčastější dotazy a mé odpovědi. A jelikož učený z nebe nespadl a i já ještě tápu a učím se nové poznatky, najdete zde takové rady, které se mi osvědčily v praxiwink

 

Na této sekci budu postupně pracovatsmiley

 

 

V čem se skinny liší od chlupáčků?

Skinny nelínají, takže při mazlení nebudete mít nikde chlupy, takže je i menší pravděpodobnost vzniku alergie u členů vaší domácnosti. Řekla bych, že jsou i inteligentnější a komunikativnější, ale záleží na každém jedinci. Se skinny morčátkem se také můžete delší dobu mazlit a nepočůrá Vás, ale opět záleží na povaze morčátka.

 

Máme si pořídit samičku, nebo samečka?

Vzhledem k tomu, že samičky milují společnost jiných samiček, doporučuji je chovat ve dvou. Sama vím, že pořízení skinninky není jen tak, natož pořízení dvou. Pokud nemáte v rodině alergika, můžete to vyřešit i tak, že pořídíte skinnince levnější chlupatou kamarádku. My máme taky jednu takovou kočenku, říkáme jí Rozárka a dělá společnost jiným hodným skinninkám. Bohužel mám i nějaké holčičky dračice a s jinými se nesnesou, tak bydlí samy. Mě to moc mrzí, ale když vidím, že se jedna zakusuje do druhé, jdou okamžitě od sebe a bydlí samy. V poslední době se mi tato povaha u kholčiček nějak rozšiřuje, takže když to vezmu z jiné stránky, jsou i u nás některé holčičky samy, protože by byly roztrhané do krve.

 

Co vše mám nakoupit před tím, než morčátko přivezu domů?

Skinny morčátka je nejlepší chovat v plastových boxech, protože nesmí přijít na průvan, doporučuji box dlouhý 70cm, postačí i pro dvě morčátka, pokud jim občas dopřejete pobíhání po bytě na koberci, nebo dece. Nedoporučuji pouštět morčíky na studené dlažbě, nebo plovoucí podlaze, aby se nenachladili. Naše miminka jsou od narození zvyklá pít z napaječky s kuličkou, neumí pít z misky, ani z napaječky pro křečky. Tudíž doporučuji pořídit napaječku s kovovou tyčinkou, ve které je umístěná kovová kulička. Miska je nejlepší velká (asi 12cm) a hooodně těžká, keramická, nebo kameninová. Dobré zkušenosti mám s glazurovanou miskou, když ji omyjete, je nádherně čistá a lesklá. Takové ty mysky s drsným povrchem se nedají pořádně vyčistit. Můžete pořídit i domeček, ale je dobré jej dát do ubikace až po 3-4 týdnech bydlení morčátka u Vás, aby si nejprve zvyklo na nové prostředí a a běžný ruch Vaší domácnosti. Také mějte nachystané hobliny, nekupujte s vůní, některá morčátka na ně alergují, také se snažte koupit méně prašné. Zbytečně neutrácejte za Asan, kukuřičnou drď a dřevěné pelety, drť a pelety by skinny morčátko tlačily. Také se vyzásobte senem, skinníčci ho zbaští opravdu hodně a moc jim chutná, seno můžete podávat nepřetržitě. Vodu do napaječky můžete používat odstátou, doporučil mi to veterinární lékař. Také si nasuště tvrdý chlebík, je dobrý na broušení zoubků a morčátkům chutná, dávám asi 2x týdně. Můžete zakoupit také ovesné vločky. Dále nějakou kvalitní směs pro morčí, ve zverimexu vám určitě poradí, ale morčátka většinou nebaští takové ty kolečka, trojůhelníčky, slunečnici a oříšky, také mi nejí sušený banán, tak, aby jste neutráceli za směs, ve které jsou tyto suroviny. Já krmím směsí Apetit, ale kupuji ji po 25kg, tato směs je velmi dobrá, morčíci jí milují, ale bohužel jsem jí nikde v obchodě neviděla rozvažovanou jedná se o "evropskou směs". Pokud chováte ve velkém a vyplatí se Vám koupit toto balení, naleznete odkaz na firmu Apetit v sekci "Odkazy". Také můžete pořídit kouli na seno, ale pozor, nedávejte jí malým morčátkům, už se mi stalo, že mi v ní uvízl hlavou malý sameček a manžel ho v noci vysvobozoval. Také doporučuji mít ubikaci ze shora zabezpečenou, někteří morčáci jsou opravdu zdatní a rádi vyskakují, tak, aby se Vám potom morčátko nevydalo na průzkum, nebo se nezranilo. Plastový box doporučuji i kvůli tomu, že z něj morčátka nevyhazují hobliny, ale některým se to malinko podaří i z boxu, ale je to nesrovnatelné s klecí, z té lítají hobliny stále.

    

Jak často a čím mám morčátko promazávat?

U malých morčátek platí pravidlo, čím méně, tím lépe. Já mažu morčátka poprvé, až odchází do nového domova. Pokud uvidíte, že má morčátko suchou kůži, namažte ho, určitě nic nepokazíte. Někdy je kůžička suchá po celém těle, někdy se začíná odlupovat uprostřed zádíček. To je chvíle vhodná k promazání. Po promazání můžete morčátko utřít papírovou kuchyňskou utěrkou, nebo je jen tak vrátíte do boxu. Nelekněte se, že z tmavých morčátek budete mít černé ruce, jsou to odumřelé šupinky kůže a také nějaká ta špínka z boxu. Morčátko můžete promazávat Excipialem u Lipolotio, nebo se mi na radu kamarádky Lady z CHS od Glorie osvědčila i modrá Indulona, ale opravdu originál Indulona. Už mám koupenou druhou, předtím jsem používala pouze Excipial. Netroufnu si ale použít nějakou náhražku Indulony, koukala jsem, že je tam mnoho jiných přísad a nechci morčím ublížit.

 

 

Připravované témawink

 

 

 

Kdy a jak morčím stříhat drápky?

   

Co mám dělat, když má morčí řídké bobíky až průjem?

 

Co znamená červený stroupek na zádech?

 

Může skinník v létě na sluníčko?

 

Můžu skinníka koupat?

 

 

 

 

 

 

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz